Wycieczki - PROJEKT WARSZAWA 2007

W ramach projektu wycieczek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży do miejsc pamięci narodowej "Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni" w październiku 2007 r. odbyły się trzydniowe wycieczki do Warszawy dla uczniów klas szóstych. Zwiedzane miejsca zostały uwiecznione na zdjęciach. W szkolnej gazetce "Kleks" uczniowie opracowali relację z wycieczki.

WOLA OKRZEJSKA

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

SPACER PO WARSZAWIE

Z Woli Okrzejskiej wyruszyliśmy do Warszawy. W ciągu trzech dni uczniowie klas szóstych zwiedzili: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Powązki Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Wilanów. Spacerowali ulicami Warszawy poznając historię i symbolikę miejsc.

POWĄZKI

Warszawskie Powązki to najstarszy i najbardziej znany cmentarz w Warszawie. Zajmuje 44 ha, czyli tyle, co całe państwo Watykan. Jest również jedną z najważniejszych nekropolii w Polsce. Składa się z dwóch oddzielnych części: części komunalnej, tzw. Starych Powązek i części wojskowej, tzw. Powązek Wojskowych.

Muzeum Powstania Warszawskiego

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

W XVIII w. król Stanisław August Poniatowski, stworzył tu swoją letnią rezydencję. Zespół pałacowo-ogrodowy jest jednym z najpiękniejszych miejsc Warszawy.

MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Muzeum Wojska Polskiego gromadzi i eksponuje muzealia wojskowo-historyczne. Powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski.

WILANÓW

Historia Pałacu Wilanowskiego rozpoczęła się 23 kwietnia 1677 roku, kiedy to wioska zwana jeszcze Milanów stała się własnością Jana III Sobieskiego. Wkrótce nazwę zmieniono na Villa Nova, w nawiązaniu do tradycji antycznych, a potem spolszczono ją na Wilanów. Pałac w Wilanowie należy on do tych nielicznych zabytków w Warszawie, które w niezmienionej postaci przetrwały okres II wojny światowej.

STARE MIASTO

Antiqua Warsovia - począwszy od XV wieku "Stara Warszawa" zajmowała niewielki obszar.Do końca XVIII w. obszar Starego Miasta zamykały mury miejskie z basztami i bramami. Mury te biegły wzdłuż ul. Podwale, łącząc Bramę Krakowską, obok- kolumny Zygmunta, z bramą Nowomiejską przy kościele Paulinów. Resztki murów miejskich zachowały się jeszcze przy ul. Brzozowej, zburzone wraz z bramami w pocz. XIX wieku.